Wieczór poezji Bożeny Węgrzynek

25 września br. młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Trzciance miała okazję uczestniczyć w refleksyjnym i pełnym emocji wieczorze poezji, którego głównym gościem była pani Bożena Węgrzynek. Motywem przewodnim spotkania były pory roku. Autorka tomików Kalendarium liryczne i To tylko wiersze zaprosiła uczniów w nostalgiczną podróż szlakiem nadwiślańskiej przyrody. Zaprezentowane wiersze, inspirowane osobistymi przeżyciami, pochodziły głównie z jej najnowszego zbioru. Spotkanie uświetnił występ pani Patrycji Wachowicz – starszego wykładowcy na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Po spotkaniu młodzież miała okazję porozmawiać z artystką, a także otrzymać jej książkę z osobistą dedykacją. Wieczór poezji został zorganizowany w ramach programu upowszechniania czytelnictwa realizowanego w SOSW w Trzciance od września do listopada 2017r.


Hipoteriapia

W Ośrodku zajęcia hipoterapii prowadzone są w ramach rewalidacji indywidualnej.
Wychowanków trenuje instruktor rekreacji ruchowej o specjalności hipoterapia, pani Ewa Saganowska ze Stajni Rudnik. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek przy dobrej pogodzie.

Czytaj więcej

 


Czuwaj!

Od grudnia 2014 roku w naszej Placówce zaczęła funkcjonować Próbna Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku.
Nieprzetarty Szlak to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób niepełnosprawnych. Mianem tym  nazywane  są  drużyny  działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej. Nieprzetarty  Szlak skupia  dzieci i młodzież od 6 roku życia do ..., bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności. Niepełnosprawni zuchy i harcerze to dziś prawie 10000 osób wspieranych w rozwoju przez wykorzystanie metody harcerskiej.    
W skład drużyny wchodzą: Patrycja Barcikowska, Karolina Całka, Monika Bednarczyk, Kasia Zdunek, Kuba Nalazek, Kuba Olejnik, Mateusz Kosicki, Michał Józefowski, Tomek Szarek, Maciek Konstanty.
Drużyna opiekuje się  Drużynowy Rafał Podgórski i Dominika Utnicka.

W ostatnim czasie Drużyna odwiedziła Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego w Warszawie w dniu otwartych koszar, w ramach przygotowywania się do Przeglądu Działalności Artystycznej Środowisk „Nieprzetartego Szlaku” pod hasłem „Żołnierz naszym Przyjacielem”.

Czytaj dalej »


Wygrana w KONKURSIE FILMOWYM

Z wielką przyjemnością informujemy o zwycięstwie naszej placówki w konkursie filmowym  „Tacy sami” zorganizowanym przez SOSW w Siedlcach w ramach „Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną” i "Przyjaciół Ośrodka”.
Celem konkursu było m.in. kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie oraz ukazanie świata postrzeganego przez osoby pełnosprawne i niepełnosprawne, ich wzajemnych relacji opartych na szacunku, zrozumieniu i wzajemnych kontaktach.


Konkurs wiedzy o Sejmie

17 października w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Garwolinie odbył się konkurs wiedzy o Sejmie, w którym wzięli udział uczniowie z naszej placówki.

Konkurs zorganizował poseł Grzegorz Woźniak wraz z pracownikami Wszechnicy Sejmowej.
W skład jury weszli: Monika Srzednicka-Raczkowska, Maria Napiontek i Ireneusz Nowak. 

W konkursie udział wzięło kilkudziesięciu uczniów, wydelegowanych przez szkoły z powiatu garwolińskiego. Przed konkursem odbył się wykład dla uczniów, po którym przystąpili do rozwiązania testu.

Pamiątkowe dyplomy i upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Nagrody ufundowali marszałek Sejmu i poseł Grzegorz Woźniak.

Wyniki:
I miejsce - Karolina Całka
II miejsce - Milena Burek
III miejsce - Małgorzata Plesińska


Młody Bohater

Tomasz Szarek został laureatem nagrody „Młody bohater ”.  Tytuł ten otrzymał od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z rąk pani komendant Komendy Powiatowej w Garwolinie mł. insp. Iwony Czarnockiej i pani Danuty Kalinowskiej aspiranta z wydziału prewencji Komendy Powiatowej w Garwolinie.
Akcja „Młody Bohater” to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.


Niezwykłą lekcję na świeżym powietrzu

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w mitingu wędkarskim na łowisku „Karpik” w Wildze. Łowili ryby w jednym ze stawów oraz brali udział w zajęciach sprawnościowych i plastycznych. Na wszystkich uczestników czekały nagrody książkowe i sprzęt wędkarski, a na zakończenie ognisko z pieczeniem kiełbasek.

„Każdy inny, wszyscy równi”

29 listopada na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 CKU im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie odbyło się spotkanie poświęcone kampanii informacyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich dyskryminacji pod nazwą "Każdy inny, wszyscy równi". Grupa uczniów naszej szkoły przedstawiła film „Tacy sami” oraz prezentację multimedialną promującą placówkę.


„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...”


20 grudnia odbyła się w naszej placówce wigilia szkolna. Uczniowie i nauczyciele, wraz z zaproszonymi rodzicami, spędzili ten dzień w prawdziwie świątecznej atmosferze. Dyrektor Katarzyna Gągała powitała wszystkich i złożyła życzenia świąteczno-noworoczne. 
Na tle pięknej scenografii uczniowie pod kierunkiem pań Bogusławy Szaniawskiej i Katarzyny Podgórskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny o narodzeniu Chrystusa.
Uczniowie z wychowawcami przygotowali stoły wigilijne z tradycyjnymi potrawami, słodyczami, owocami i siankiem pod obrusem.
W podniosłej atmosferze złożyliśmy sobie świąteczne życzenia i podzieliśmy opłatkiem. Po ciepłych życzeniach wszyscy spotkali się przy wigilijnym stole i śpiewali kolędy. Ten dzień na długo zapisze się w naszej pamięci, jako pełen magii, uroku i radości.


Z wizytą w Urzędzie Skarbowym

3 marca młodzież klasy 3 PdP wzięła udział w wycieczce do  Urzędu Skarbowego w Garwolinie. 
Pani Krystyna Pieńkosz oraz pan Witold Brojek przekazali uczestnikom wycieczki wiele cennych informacji niezbędnych każdemu z nas. Młodzież dowiedziała się, co to jest podatek, jakie obowiązują w Polsce rodzaje podatków, co jest celem Urzędu Skarbowego, jak wygląda jego schemat organizacyjny.   Uczniowie zwiedzili wiele pomieszczeń Urzędu, zobaczyli jak wyglądają stanowiska pracy poszczególnych pracowników. Młodzież została także zapoznana z wieloma rodzajami druków, jakie wypełnia się  rozliczając z Urzędem Skarbowym. 
Pracownicy udzielili młodzieży także wiele cennych rad, m.in. dlaczego warto brać paragon fiskalny po dokonaniu zakupów.